26. marec 2022 | 20:30 - 21:30
Viac informáciíHodina Zeme je najväčšou kampaňou WWF, do ktorej sa každoročne zapája viac ako miliarda ľudí vo viac ako 7000 mestách celého sveta.
Hodina Zeme vznikla v roku 2007 v austrálskom Sydney, kedy viac ako 2,2 milióna domácností a 2000 firiem zhaslo na jednu hodinu svetlo. Cieľom tohto symbolického aktu bolo upozorniť na akútnu potrebu riešiť problémy klimatických zmien. Nasledujúci rok sa do Hodiny Zeme zapojilo už 50 miliónov ľudí v 35 krajinách v 18 časových pásmach a postupne vznikala masívna celosvetová kampaň na podporu Zeme. Hodina Zeme vytvára symboliku spoločnej zodpovednosti za budúcnosť našej planéty a vyzýva ľudí, aby si uvedomili, že k zlepšeniu môže prispieť každý z nás.
V súčasnosti sa Hodina Zeme koná vo viac ako 190 krajinách sveta a kampaň vytvára platformu pre mobilizáciu ľudí, ktorí sa snažia presadzovať environmentálne priority na globálnej, regionálnej a miestnej úrovni. Medzi svetoznámymi pamiatkami, ktoré podporili akciu zhasnutím sú napr. Sfinga a pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Rio de Janeiro, Eiffelova veža, most Golden Gate Bridge v San Franciscu, alebo rímske Koloseum.
Krajiny strednej Európy sa do Hodiny Zeme aktívne zapájajú od roku 2009. Každoročne sa pripájajú mestá, obce, školy, firmy, športové kluby a aktivity na pomoc Zemi sú čoraz rozmanitejšie – od „zelených“ aktivít miest cez športové súťaže, maratóny, koncerty a pod. Slovensko sa do kampane zapojilo po prvý krát v roku 2011 pod koordináciou Sekcie ochrany pred svetelným znečistením Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV a Slovenského zväzu astronómov.
Symbolické vypínanie svetiel na jednu hodinu, na Hodinu Zeme, je poznávacím znakom celej kampane. Na 60 minút zhasnite osvetlenie vo svojej domácnosti, firme či v obci. Vypnutie osvetlenia je len symbolické, vyjadruje vieru v pozitívnu zmenu.
Zúčastnite sa podujatia k Hodine Zeme, alebo zorganizujte aktivitu vo vašom meste či u vás doma. Na Primaciálnom námestí v Bratislave sa môžete pridať k podujatiu "Zhasnime, aby naše deti videli stromy".
Dajte o Hodine Zeme vedieť svojej rodine, priateľom, susedom, kolegom, či zamestnancom. Podporte ich, aby sa aj oni zúčastnili Hodiny Zeme. Buďte hlasom našej planéty. Pripojte sa k Zemi aj na sociálnych sieťach pomocou hashtagu #Connect2Earth.
Našej planéte môžete pomôcť vo svojom každodennom živote. Stačí zlepšiť niečo úplne jednoduché. Zhasnite za sebou svetlo v miestnosti, do práce cestujte autobusom, na bicykli alebo sa prejdite pešo. Separujte odpad, šetrite vodou, nakupujte lokálne výrobky…
Abranovce
Banská Bystrica
Bratislava
Cernina
Fiľakovo
Hermanovce
Hlohovec
Kurimka
Michalovce
Nižná Polianka
Partizánske
Piešťany
Prešov
Rimavská Sobota
Rudná
Skalité
Svätý Kríž
Trenčín
Trnava
Tulčík
Unín
Žilina
Bojnický zámok
Bratislavský hrad
Budatínsky hrad
Farský kostol, Trenčín
Fiľakovský hrad
Historická radnica, Banská Bystrica
Hrad Beckov
Kolonádový most, Piešťany
Kostol Ducha svätého, Hlohovec
Kostol Krista kráľa, Hlohovec, časť Šulekovo
Kostol Svätého Jána Krstiteľa, Skalité
Kostol Svätého Michala Archanjela, Hlohovec
Kostol Všetkých svätých pri Františkánskom kláštore, Hlohovec
Mestská veža, Trenčín
Mestský hrad v Kremnici
Morový stĺp, Trenčín
Most Apollo
Piaristický kostol, Trenčín
Prezidentský palác, Bratislava
Primaciálne námestie, Bratislava
Primaciálny palác, Bratislava
Pylón mosta SNP, Bratislava
Spišský hrad
Starý most, Bratislava
Trenčiansky hrad
Výhliadková veža UFO v Bratislave
CANON SLOVAKIA s.r.o
Centrum voľného času, Bánovce nad Bebravou
Centrum voľného času Košice
Dedoles
ecorec Slovensko
Environmentálny fond
HMH, s.r.o.
Hvezdáreň a planetárium v Prešove
IKEA Bratislava
Kancelária prezidenta Slovenskej republiky
Magistrát Hl. mesta SR Bratislavy
Mestské kultúrne stredisko, Bánovce nad Bebravou
Metsä Tissue
Ministerstvo životného prostredia SR
Múzeum mincí a medailí Kremnica
Národná banka Slovenska
Národná diaľničná spoločnosť, a.s.
Národná rada SR
OZ Klíma ťa potrebuje
Pixel Federation
Považské múzeum
Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP)
Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica
Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ)
Slovenský vodohospodársky podnik, štátny podnik
SNM - Múzeum Bojnice
SNM - Spišské múzeum v Levoči
Štátna ochrana prírody SR
Štátny geologický ústav Dionýza Štúra
Tatra Banka
Tatracentrum
Tekovská hvezdáreň v Leviciach
Trenčianske múzeum v Trenčíne
Up Déjeuner, s. r. o. Bratislava
Vodohospodárska výstavba, štátny podnik
Výskumný ústav vodného hospodárstva (VÚVH)
WWF Slovensko
Zoo Bojnice
Ži:va
Spojená škola sv. Jána Bosca v Novej Dubnici
SPŠ stavebná v Žiline
ZŠ s MŠ Dlhé nad Cirochou
ZŠ Ul. pohraničná 9, Komárno
Organizátorom Hodiny Zeme na Slovensku je WWF Slovensko (World Wide Fund for Nature / Svetový fond na ochranu prírody), v spolupráci so Sekciou ochrany pred svetelným znečistením Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV a Slovenského zväzu astronómov.
WWF je jednou z najväčších celosvetovo rešpektovaných nezávislých organizácií ochrany prírody. Vo svete má 5 miliónov podporovateľov a aktívne zastúpenie vo viac ako 100 krajinách. Poslaním WWF je prispievať k zastaveniu ničenia prírodného prostredia Zeme a podieľať sa na vytváraní budúcnosti, kde ľudia budú žiť v harmónii s prírodou. Aktivity realizované vo viac ako 150 krajinách na 6 kontinentoch sú zamerané na ochranu biologickej rozmanitosti Zeme, ohrozených druhov rastlín a živočíchov, lesov, vôd, morí a oceánov, podporu využívania obnoviteľných zdrojov, znižovania znečistenia a nehospodárnej spotreby. Na Slovensku sa WWF venuje ochrane lesov, vôd a veľkých šeliem. Realizuje programy zamerané na záchranu prirodzených starých lesov a pralesov a podporu prírode blízkeho lesného hospodárstva. Presadzuje zelené vodohospodárske opatrenia a revitalizácie riek, ako aj opatrenia na zmiernenie konfliktov veľkých šeliem s človekom a ochranu migračných koridorov zvierat. Spolupracuje s expertnými inštitúciami, štátnymi i mimovládnymi organizáciami. Oficiálna stránka WWF na Slovensku je http://slovakia.panda.org/.
Sekcia ochrany pred svetelným znečistením je spoločnou sekciou Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV a Slovenského zväzu astronómov amatérov. Zaoberá sa problematikou ochrany nočného prostredia, osvetou v tejto oblasti a propagáciou účinného a zároveň efektívneho osvetľovania, ktoré je ohľaduplné voči nočnému prostrediu ako ľudí tak aj prírody. Snaží sa poukázať na tento vážny celoplanetárny problém a pokúsiť sa na Slovensku o kroky vedúce k zlepšeniu súčasného veľmi žalostného stavu. Oficiálna stránka sekcie je https://svetelneznecistenie.sk/.