Národní koordinátori pre popularizáciu astronómie

Medzinárodná astronomická únia (IAU) je v súčasnosti najväčšia vedecká organizácia profesionálnych astronómov na svete, ktorá združuje takmer 12 000 členov zo 107 krajín. Jej poslaním je prostredníctvom medzinárodnej spolupráce podporovať a zabezpečovať astronómiu vo všetkých jej aspektoch vrátane výskumu a rozvoja, ako aj komunikácie, vzdelávania a popularizácie.

IAU v rámci novej stratégie svojej činnosti zriadila štyri úrady: Úrad astronómie pre rozvoj (Office of Astronomy for Development), Úrad pre popularizáciu astronómie (Office for Astronomy Outreach, OAO), Úrad pre mladých astronómov (Office for Young Astronomers) a Úrad pre astronomické vzdelávanie (Office of Astronomy for Education). Poslaním OAO je zvyšovať zapojenie širokej verejnosti, no predovšetkým mládeže do astronómie prostredníctvom zlepšovania prístupu k astronomickým informáciám a efektívnejšej komunikácie cieľov, ako aj výsledkov astronomického výskumu. Naplnenie tohto poslania sa realizuje prostredníctvom širokej palety popularizačných aktivít zameraných na astronómiu a iniciatív podporujúcich aktívnu komunikáciu medzi vedcami a verejnosťou. OAO realizuje svoju činnosť cez sieť národných koordinátorov.

Národní koordinátori reprezentujú IAU v oblasti popularizácie astronómie v jednotlivých krajinách. Zabezpečujú implementáciu popularizačných aktivít IAU na národnej úrovni, rozširovanie informácií v súvislosti s týmito aktivitami v rámci jednotlivých štátov a prepájajú IAU s národnými organizáciami a inštitúciami v oblasti vzdelávania a popularizácie astronómie. Národní koordinátori pre popularizáciu astronómie majú možnosť uchádzať sa o finančnú podporu v rámci špecifického programu IAU a majú prístup k osobitej podpore, ako aj  vzdelávacím a informačným zdrojom poskytovaných OAO.

 

Mgr. Ľubomír Hambálek, PhD.
Národný koordinátor pre popularizáciu astronómie IAU na Slovensku

Vždy ho fascinovalo to veľké na oblohe. V mladosti konzumoval veľa sci-fi a sníval o tom, že sa to čoskoro stane realitou. Za najpodivuhodnejšiu vec vo vesmíre považuje to, ako veľa toho dokážeme zistiť hoci i zo slabučkej svetelnej škvrnky na oblohe. Vyštudoval astrofyziku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave a doktorandské štúdium absolvoval na Astronomickom ústave SAV. Od roku 2006 pôsobí v stelárnom oddelení Astronomického ústavu SAV, kde sa zaoberá premennými hviezdami, dvojhviezdami a viacnásobnými sústavami ale aj exoplanétami. Už dvadsať rokov sa venuje aj popularizácii astronómie napr. vo forme prednášok pre rôzne vekové kategórie, verejné pozorovania, exkurzie na pôde Astronomického ústavu a iné. Občas sa objaví aj v médiách. Vo voľnom čase prekladá do slovenčiny počítačové planetárium Stellarium.

 

doc. RNDr. Rudolf Gális, PhD.
Poradca národného koordinátora pre popularizáciu astronómie IAU na Slovensku

O astronómiu sa zaujíma od detských čias. Astrofyziku vyštudoval na Matematicko-fyzikálnej fakulte UK v Bratislave a doktorandské štúdium absolvoval na Astronomickom ústave SAV v Tatranskej Lomnici. Postdoktorandský pobyt absolvoval v rokoch 2007-2009 na ISDC Data Centre for Astrophysics, Astronomické observatórium Ženevskej univerzity vo Versoix, Švajčiarsko. Vyše dvadsať rokov pôsobí na Prírodovedeckej fakulte Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, kde sa venuje aktívnemu výskumu v oblasti interagujúcich dvojhviezd so zameraním na prenos hmoty a ďalšie fyzikálne mechanizmy spôsobujúce aktivitu týchto systémov. Študentom prednáša širokú paletu tém od základov astrofyziky cez štruktúru a evolúciu hviezd až po kozmológiu. Aktívne sa tiež venuje astronomickému vzdelávaniu mládeže a popularizačným aktivitám pre širokú verejnosť.