- Táto udalosť už prebehla.
100 hodín astronómie 2021
1. októbra 2021 - 4. októbra 2021
ZadarmoV termíne od 1. do 4. októbra 2021 Úrad pre popularizáciu astronómie Medzinárodnej astronomickej únie (IAU Office for Astronomy Outreach) pokračuje v tradícii organizovania celosvetového projektu 100 hodín astronómie. Tohtoročné podujatia sa uskutočnia na tému „Spolu pod jednou oblohou“, pričom sa inšpirujú tým, ako sa astronomická komunita spojila v čase, keď fyzický kontakt nebol, a na mnohých miestach stále nie je možný. Úrad pre popularizáciu astronómie vyzýva globálnu astronomickú komunitu, aby počas 100 hodín v uvedenom termíne zorganizovala rôzne podujatia, prezenčne či online, v súlade s miestnymi epidemiologickými obmedzeniami a zdravotníckymi pokynmi. Vítané budú rôzne astronomické aktivity, vrátane stretnutí profesionálnych a amatérskych astronómov, aktivít podnecujúcich kritické myslenie mládeže, ako aj ľudí všetkých vekových skupín a podujatí zvyšujúcich povedomie o dôležitosti prirodzene tmavej oblohy. Aktivity môžu mať rôznu formu: od virtuálnych prehliadok, rozhovorov, pozorovaní objektov dennej a nočnej oblohy, prednášok, až po kreatívne umelecké projekty.
Podujatie je možné zaregistrovať v kalendári popularizačných aktivít IAU. Organizátori 10 najlepších zaregistrovaných a zorganizovaných podujatí budú odmenení ďalekohľadmi (refraktory BRESSER Skylux 70/700) v rámci špeciálnej edície projektu Ďalekohľady pre všetkých. Organizátori prvých 100 zaregistrovaných podujatí dostanú propagačné materiály Úradu pre popularizáciu astronómie. Viac informácií možno nájsť na stránke projektu 100 hodín astronómie.
Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV v spolupráci s Centrom voľného času v Košiciach a Prírodovedeckou fakultou Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach organizuje v rámci 100 hodín astronómie nasledujúce aktivity:
Za (slnečnou) korónou do Čile
Ing. Róbert Barsa (Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV)
Astronomická prednáška spojená s cestopisom. Ako sa skupinka ostrieľaných astronómov zo Slovenska vydala počas nepriazni spôsobenej jednej korónou na druhý koniec sveta za tou najkrajšou korónou, akú môže človek zažiť – pozorovanou počas úplného zatmenia Slnka. A to do krajiny, ktorá je okrem iného známa vďaka veľmi tmavej oblohe, čím ju označujeme ako taký raj astronómov – Čile. Prednáška sa bude konať hybridne: v Centre voľného času v Košiciach 1. októbra 2021 o 18:00 hod. a v rovnakom čase online.
Ako sa ženy dostali do vesmíru
Lea Szakszonová (Astronomický klub Pallas, Centrum voľného času v Košiciach)
V prednáške budú predstavené osudy významných kozmonautiek a astronautiek, bude sa hovoriť o prístupe ku ženám v kozmonautike v minulosti a v súčasnosti a tiež o dôležitosti žien pri dlhodobých misiách či pri kolonizácii vesmíru. Prednáška sa bude konať hybridne: v Centre voľného času v Košiciach 4. októbra 2021 o 18:00 hod. a v rovnakom čase online.
Hvezdáreň v Partizánskom pozýva všetkých nadšencov astronómie na večerné pozorovania spojené s programom a prednáškami pri príležitosti podujatia 100 hodín astronómie v termíne 1. – 4. októbra 2021. Viac informácií na stránke hvezdárne.