Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

100 hodín astronómie 2023

1. októbra 2023 - 4. októbra 2023

Od 1. do 4. októbra 2023 bude Úrad Medzinárodnej astronomickej únie (IAU) pre popularizáciu astronómie (OAO) pokračovať v tradícii koordinovania celosvetovej série podujatí v rámci projektu 100 hodín astronómie. Tohtoročnou témou je Jedna planéta. Cieľom je vytvoriť zážitok, ktorý vo verejnosti podporí pocit jednoty, spojenia a spolupatričnosti, inšpirovaný pocitmi astronautov po návrate z vesmírnych misií označovanými ako efekt nadhľadu. Séria podujatí by mala oslavovať krásu našej spoločnej planéty a podporovať globálnu spoluprácu, starostlivosť o životné prostredie a spoločný záväzok k lepšej budúcnosti.

Efekt nadhľadu

Efekt nadhľadu je termín, ktorý sa používa na opis hlbokej a transformačnej zmeny vedomia, ktorú astronauti často zažívajú pri pohľade na Zem z vesmíru. Je to kognitívna a emocionálna reakcia na úchvatný pohľad na našu planétu z obežnej dráhy alebo z Mesiaca. Medzi kľúčové aspekty efektu nadhľadu patria:

Úžas a jednota: Astronauti opisujú ohromujúci pocit úcty a jednoty pri pohľade na Zem z vesmíru. Vidia planétu ako krehký a vzájomne prepojený ekosystém bez hraníc a rozdelenia.
Zvýšené environmentálne povedomie: Zážitok podporuje hlboké uznanie krásy Zeme a zvýšené povedomie o environmentálnych výzvach. Mnohí astronauti sa vracajú na Zem s pevným odhodlaním chrániť životné prostredie.
Zmena perspektívy: Efekt nadhľadu často vedie k zmene perspektívy, keď si jednotlivci uvedomia bezvýznamnosť individuálnych konfliktov a dôležitosť spolupráce pri riešení globálnych problémov.
Duchovné a filozofické poznatky: Niektorí astronauti opisujú túto skúsenosť ako duchovnú alebo filozofickú, ktorá vedie k prehodnoteniu zmyslu ich života a pocitu prepojenia so všetkými živými bytosťami.
Motivácia pre výskum vesmíru: Efekt nadhľadu slúži aj ako motivácia pre ďalší výskum vesmíru, keďže astronauti sa vracajú s pocitom zodpovednosti za výskum vesmíru a zároveň za zachovanie Zeme.

Efekt nadhľadu zdôrazňuje hlboký vplyv, ktorý môže mať cestovanie vesmírom na ľudskú perspektívu, a podčiarkuje dôležitosť ochrany našej planéty a spolupráce pri riešení globálnych výziev.

 

Kalendár globálnych podujatí IAU

IAU OAO opäť pripravil globálnu mapu podujatí, v rámci ktorej organizátori môžu prezentovať svoje podujatia projektu 100 hodín astronómie. Ak je podujatie otvorené pre verejnosť, je potrebné uviesť dostatok informácií, aby sa záujemcovia mohli zapojiť, či už osobne alebo online. Organizátori prvých 50 zaregistrovaných podujatí dostanú od IAU OAO drobnosti vrátane výtlačkov najnovších čísel časopisu CAP Journal. Zaregistrovať podujatie je možné pomocou tohto formulára

 

Súťaž umeleckých projektov IAU OAO 100 hodín

IAU OAO tiež ponúka možnosť zapojiť sa do spoločného umeleckého projektu, ktorý symbolizuje jednotu a vzájomnú prepojenosť. Tento projekt umožní vytvoriť kolektívne umelecké dielo, ktoré bude stelesňovať tému projektu: astronómiu a efekt nadhľadu. Do súťaže je možné sa zapojiť s vlastným umeleckým dielom (napr. maľbou, obrazom, básňou, videom) zaslaným prostredníctvom tohto formulára spolu s obrázkom alebo odkazom na video do 30. septembra 2023, 23:59 UTC. Do súťaže sú pozvaní umelci všetkých vekových kategórií. Zaslaním umeleckého diela súťažiaci súhlasia s jeho zdieľaním na stránkach a sociálnych sieťach IAU OAO, pričom k nemu bude pripojené ich meno. Náhodne budú vybrané dve práce, ktorých autori získajú ďalekohľad venovaný projektom Sterren Schitteren Voor Iedereen (Hviezdy svietia pre každého, Univerzita Gent – Katedra fyziky a astronómie, Univerzita Leiden a spoločnosť BRESSER).

Nápady na aktivity

Ak potrebujete nejaké nápady pre svoje astronomické popularizačné podujatia, môžete sa inšpirovať v súbore nástrojov IAU OAO. Ak ste vyvinuli alebo viete o nejakom zaujímavom formáte astronomických popularizačných aktivít, môžete ich zdieľať s ostatnými prostredníctvom tohto formulára. Záujemcovia sa tiež môžu pozrieť na minuloročné podujatia na stránke 100 hodín astronómie 2022.

Pri propagácii informácií o vašich podujatiach na sociálnych sieťach nezabudnite použiť #100HoursOfAstronomy a #IAUoutreach, aby IAU OAO mohol pomôcť propagovať aj vaše aktivity. Sledujte kanály sociálnych médií IAU OAO (Facebook a Twitter), pretože v nasledujúcich týždňoch budú zverejnené ďalšie informácie a zdroje.

Podrobnosti

Začiatok:
1. októbra 2023
Koniec:
4. októbra 2023
Webstránka:
https://www.iau.org/public/oao/100-hours-of-astronomy/

Organizátor

IAU Office for Astronomy Outreach
Email:
public@oao.iau.org
View Organizátor Website

Miesto udalosti

Slovenská republika