Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

International Cosmic Day

22. novembra 2022 | 17:00 - 20:00

International Cosmic Day – kozmické častice spájajú mladých ľudí z celého sveta.

22. novembra 2022 sa uskutoční v poradí už 11-ty ročník International Cosmic Day (ICD). Tento deň je venovaný kozmickým časticiam, ktoré putujú vesmírom a konštantne nás na Zemi obklopujú.

Počas ICD sa zídu mladí ľudia zo škôl, univerzít a vedeckých inštitúcií z viac ako 19 krajín, aby sa rozprávali o týchto časticiach z vesmíru, aby ich študovali a aby si vymieňali nadobudnuté znalosti počas spoločných videokonferencií. Účastníci sú podporení a vedení vedcami a učiteľmi. “Mladí ľudia si vyskúšajú rolu vedca na jeden deň a zažijú z prvej ruky  ako funguje pravá veda” vysvetľuje Carolin Gnebner, vedecká kordinátorka projektov zameraných na astročasticovú fyziku pre mladých ľudí v DESY v Zeuthen a celosvetovo v sieti Netzwerk Teilchenwelt network.

Špeciálnym hosťom bude Rebecca Smethurst, astrofyzička z Oxford University, ktorá je na Youtube známa aj ako Dr Becky Pre svoj kanál vytvára videá, v ktorých vysvetľuje rôzne témy zamerané na astrofyziku zábavným spôsobom. Takisto je držiteľkou niekoľkých ocenení z renomovaných inštitúcií. Bude takisto otvárať tohtoročný ICD. Ďalšou špeciálnou aktivitou tento rok bude aj online masterclass pre študentov na Ukrajine. Tento projekt sa uskutoční v spolupráci s organizáciou Astrosandboxers a mladými vedcami z DESY v Zeuthen.

Na Slovensku sa v rámci ICD uskutoční prednáška venovaná kozmickému žiareniu vo štvrtok 24. 11. 2022 od 17:00 v Objavovni Prírodovedného múzea SNM na Vajanského nábreží v Bratislave. Prednáška sa uskutoční v rámci Klubu astronómov SNM. Prednášať bude Mgr. Patrik Čechvala z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave. Od 18:00 bude nasledovať prednáška Mgr. Kataríny Molnárovej z Ústavu chémie a biochémie Agronomickej fakulty Mendelovej univerzity v Brne s názvom Pomocou mikrorias do vesmíru.

Mladí ľudia sa budú zaoberať vzrušujúcimi otázkami z astročasticovej fyziky, uskutočňovať merania kozmických miónov a spoločne komunikovať s celým svetom prostredníctvom videohovorov. Následne svoje výsledky zaznamenajú v spoločnej publikácii. Spoločná práca ukazuje ako funguje medzinárodná spolupráca a vedecké bádanie ako jeden element presahujúci hranice krajín, jazykové bariéry a kultúrne rozdiely.

Pre tento ročník si ICD tím v DESY v Zeuthen pripravil aj ďalšie aktivity pre každého, kto by sa rád spontánne do tohto dňa zapojil, zahŕňajúce napr. kvíz zameraný na astročasticovú fyziku. Záujemcovia sa môžu takisto zúčastniť súťaží v kreslení alebo o najlepšie selfie na sociálnych sieťach pod hashtagom #internationalcosmicday.

Tí, ktorí nebývajú v blízkosti inštitúcie realizujúcej merania sa môžu takisto zúčastniť ako trieda bez toho, aby viedli svoje vlastné experimenty. Stránka Cosmic@Web, špeciálne vyvinutá DESY pre školské projekty, ponúka dáta z dlhodobých experimentov a prostriedky na ich spracovanie. V astročasticovej fyzike je bežné, že sa experiment dá uskutočniť iba raz a všetci zúčastnení vedci majú prístup k dátam a môžu tak viesť svoj vlastný výskumný projekt na týchto dátach. “Sme veľmi radi, že Cosmic@Web dáva šancu mladým ľuďom z celého sveta pracovať ako skutoční vedci,” vysvetľuje Gnebner.

ICD je iniciatíva DESY v spolupráci s International Particle Physics Outreach Group a mnohými národnými stránkami a partnermi.

Kontakt:

Coordination International Cosmic Day

Carolin Gnebner
Deutsches Elektronen-Synchrotron DESY
icd@desy.de, +49 33762 7-7264
Platanenallee 6
15738 Zeuthen
Germany

https://icd.desy.de
http://globalcosmics.org
https://cosmic.desy.de/eng
http://cosmicatweb.desy.de

Na Slovensku
Patrik Čechvala
patrik.cechvala@fmph.uniba.sk

Podrobnosti

Dátum:
22. novembra 2022
Čas:
17:00 - 20:00

Organizátor

Slovenská národné múzeum – Prírodovedné múzeum
Telefón:
+421 2 204 69 122
Email:
prirmuz@snm.sk
View Organizátor Website

Miesto udalosti

Slovenské národné múzeum – Prírodovedné múzeum
Vajanského nábrežie 2
Bratislava, 810 06 Slovenská republika
+ Google Map
Telefón:
+421 2 204 69 122
View Miesto udalosti Website