Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

SPACE::TALK – Mliečna cesta, naša rodná galaxia

28. apríla 2022 | 18:00 - 21:00

Zadarmo
SPACE::TALK #14 - Mliečna cesta, naša rodná galaxia

SPACE::TALK je pravidelný meetup záujemcov o vesmírny výskum a kozmické inžinierstvo. Po pandemickej pauze budú naše obľúbené meetupy opäť pokračovať.

SPACE::TALK #14 bude vo štvrtok 28. 4. 2022 o 18:00 na Bulharskej 4, Košice.

TALK:
Mliečna cesta, naša materská galaxia, ktorej súčasťou je aj naša slnečná sústava, predstavuje výbornú príležitosť pre detailné skúmanie zloženia a evolúcie galaktických štruktúr. V posledných niekoľkých rokoch prechádzame veľkým skokom v poznávaní našej Galaxie (aj) vďaka výnimočne presným pozorovaniam misie Gaia pod záštitou Európskej vesmírnej agentúry. V rámci prednášky si ukážeme najnovšie poznatky o galaxiách so zreteľom na našu Mliečnu cestu, jej štruktúru a kinematiku. Špeciálne sa zameriame na najvzdialenejšie oblasti galaktického disku Mliečnej cesty, pozrieme sa na štruktúru galaktického warp-u (skrútenia roviny galaktického disku) a flare-u (zhrubnutia disku vo vzdialenejších oblastiach Galaxie). Doposiaľ nie veľmi preskúmané galaktické periférie poslúžia na testovanie fyzikálnych teórií, ktoré hrajú kľúčovú úlohu pri formovaní a vývoji našej Galaxie.

SPEAKER:
Roman Nagy je astrofyzik pôsobiaci od roku 2015 na bratislavskom MatFyze Univerzity Komenského, kde sa venuje výskumu našej Galaxie, jej štruktúry, kinematike a dynamike. V spolupráci s inštitútom astrofyziky na Kanárskych ostrovoch (IAC) zameriava svoju pozornosť na doteraz málo preskúmané vzdialené oblasti Galaktického disku. Jeho pozornosti taktiež neuniká ani dynamika slnečnej sústavy, skúma pohyby malých telies, od planétok, asteroidov až po prachové čiastočky. Okrem vedeckej činnosti sa aktívne venuje pedagogickému procesu, prednáša viacero predmetov z oblasti astrofyziky, a svoj čas v neposlednom rade venuje aj popularizácii astrofyziky a vedy ako takej.

SPACE::TALK je súčasťou projektu SPACE::LAB

Podrobnosti

Dátum:
28. apríla 2022
Čas:
18:00 - 21:00
Cena:
Zadarmo
Webstránka:
https://www.meetup.com/SPACE-TALK/events/285100946/

Organizátor

Ústav experimentálnej fyziky SAV
Telefón:
+421 55 792 2201
Email:
sekr@saske.sk
View Organizátor Website

Miesto udalosti

Ústav experimentálnej fyziky SAV
Bulharská 557/4
Košice, 04001 Slovenská republika
+ Google Map
Telefón:
+421 55 792 2201
View Miesto udalosti Website