Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

Turizmus v kozme

25 apríla | 17:00 - 21:00

Slovenská astronomická spoločnosť pri SAVPrírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach a Centrum voľného času v Košiciach Vás srdečne pozývajú na podujatie, ktoré sa koná vo štvrtok 25. apríla 2024 v priestoroch hvezdárne a planetária Centra voľného času na Popradskej 86 v Košiciach.

Podujatie začne o 17:00 hod. premietaním dokumentárnych filmov.

Program bude pokračovať prednáškou Vezmi si skafander, poletíme!Turizmus v kozme, ktorú prednesie Ing. Pavol Horňák. K dnešnému dňu sa za hranice zemskej atmosféry pozrelo viac ako 650 ľudí. Z väčšej časti sa jednalo o profesionálov, ktorých si doteraz často v mnohých aspektoch idealizujeme. Posledné desaťročia však aj tu priniesli postupnú zmenu. Popri vojenských pilotoch – jednotlivcoch s bezchybným zdravím, už do kozmu smeruje aj množstvo odborníkov rôznych vedných odborov, a taktiež čoraz viac súkromných osôb. K hŕstke mien ako Gagarin, Armstrong, či Cernan, rok za rokom pribúdajú ďalšie a ďalšie. Rasa, pohlavie, vek, vierovyznanie, či vzdelanie už viac rozhodujúcimi faktormi pre miesto v rakete nie sú. Ako teda vyzerá vesmírny turizmus dnes? Aké sú jeho podoby, dejiny a jeho budúcnosť? Sú a ostanú súkromné lety do vesmíru aj naďalej výstrelkom bohatých alebo sa časom zmenia na perspektívne odvetvie masového turizmu?

Prednáška bude v rovnakom čase dostupná aj online, prostredníctvom videokonferenčného systému Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, dostupného cez internetový prehliadač na tejto adrese.

Podujatie bude pokračovať o 19:30 hod. projekciou hviezdnej oblohy v planetáriu a za jasného počasia aj pozorovaním objektov večernej oblohy pomocou ďalekohľadov Centra voľného času na Popradskej 86 v Košiciach.

Podrobnosti

Dátum:
25 apríla
Čas:
17:00 - 21:00
Webstránka:
https://bbb.science.upjs.sk/b/doc-uxd-enm

Organizátori

Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV
Prírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach
Centrum voľného času v Košiciach

Miesto udalosti

Centrum voľného času Domino
Popradská 86
Košice, 04011 Slovenská republika
+ Google Map
Telefón:
055 / 641 14 11
View Miesto udalosti Website