Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Týždeň vedy a techniky na Slovensku

8. novembra 2021 - 14. novembra 2021

Zadarmo

Cieľom Týždňa vedy a techniky na Slovensku je zlepšiť vnímanie vedy a techniky v povedomí celej spoločnosti, popularizovať a prezentovať ich, vzbudiť záujem mladých ľudí o štúdium vedeckých a technických disciplín, informovať verejnosť o poznatkoch vedy a techniky a o nutnosti podporovať vedu a techniku, ktoré sú základom hospodárskeho a spoločenského pokroku a pomáhajú riešiť globálne problémy a výzvy.

Súčasťou podujatia bude aj 16. ročník výtvarnej súťaže, určenej pre žiakov vo veku od 9 do 12 rokov a od 13 do 16 rokov a 4. ročník grafickej súťaže, do ktorej sa môžu zapojiť študenti stredných škôl, alebo študenti vysokých škôl a doktorandi. Témou tohtoročných súťaží je „Mars – náš nový domov?“ V rámci tejto témy môžu žiaci a študenti  prostredníctvom svojich výtvarných a grafických návrhov prezentovať predstavu života na inej planéte, ako aj technické vymoženosti, ktoré nám môže táto planéta ponúknuť.

Školy, inštitúcie, organizácie a firmy majú možnosť sa zapojiť do Týždňa vedy a techniky na Slovensku v roku 2021 registráciou sprievodných podujatí, ktoré sú tradičnou súčasťou projektu a konajú sa v rôznych mestách po celom Slovensku.

Týždeň vedy a techniky na Slovensku každoročne organizuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti.

Prírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, Centrum voľného času v Košiciach a Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV pripravili v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku v roku 2021 nasledujúce podujatia:

Symbiotické záhady (10. novembra 2021, od 18:00 hod.) – prednáška doc. RNDr. Rudolfa Gálisa, PhD. o symbiotických premenných hviezdach, o ich vlastnostiach a príčinách ich aktivity, ako aj o tom ako výskum takýchto zaujímavých vesmírnych objektov vedci vlastne realizujú.

Zaujímavé astronomické úkazy v roku 2022 (11. novembra 2021, od 18:00 hod.) – prednáška Ing. Petra Kaňuka o zaujímavých astronomických úkazoch, ktoré bude možné pozorovať v roku 2022.

Prednášky budú k dispozícii aj online. Po prednáškach bude nasledovať projekcia hviezdnej oblohy v planetáriu a v prípade jasnej oblohy aj pozorovanie objektov večernej oblohy ďalekohľadmi hvezdárne Centra voľného času v Košiciach. 

 

Podrobnosti

Začiatok:
8. novembra 2021
Koniec:
14. novembra 2021
Cena:
Zadarmo
Webstránka:
https://www.tyzdenvedy.sk/

Miesto udalosti

Slovenská republika

Organizátori

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky
Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky
Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti
Prírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach
Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV
Centrum voľného času v Košiciach