Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Ženy a dievčatá v astronómii

7 marca | 17:00 - 21:00

Organizácia Spojených národov vyhlásila 11. február za Medzinárodný deň žien a dievčat vo vede. Od roku 2019 Medzinárodná astronomická únia (IAU) v termíne od 11. februára do 8. marca iniciuje aktivity, ktoré sa zameriavajú na ženy a dievčatá v astronómii. Aj Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV organizuje aktivity, ktoré vyzdvihujú úlohu žien v rozvoji vedy a zároveň povzbudzujú dievčatá, aby uvažovali o kariére v astronómii.

IAU národní koordinátori pre popularizáciu astronómie na Slovensku, Slovenská astronomická spoločnosť pri SAVPrírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach a Centrum voľného času v Košiciach Vás srdečne pozývajú na podujatie, ktoré sa koná v rámci iniciatívy IAU Ženy a dievčatá v astronómii. Podujatie, ktoré je organizované v rámci spolupráce s Astronomickým ústavom SAV, v. v. i., sa uskutoční vo štvrtok 7. marca 2024 v priestoroch hvezdárne a planetária Centra voľného času v Košiciach.

Podujatie začne o 17:00 hod. premietaním dokumentárnych filmov. Iniciatívu IAU Ženy a dievčatá v astronómii predstaví IAU národný koordinátor pre popularizáciu astronómie na Slovensku doc. RNDr. Rudolf Gális, PhD. (Prírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach).

Program bude pokračovať prednáškou Vesmír v laboratóriu, ktorú prednesie Mgr. Zuzana Kaňuchová, PhD. (Astronomický ústav SAV, v. v. i., Tatranská Lomnica). V prednáške nám predstaví, čo skúmajú astronómovia v laboratóriách a ako k svojej práci využívajú časticové urýchľovače. Prednáška bude v rovnakom čase dostupná aj online, prostredníctvom videokonferenčného systému Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, dostupného cez internetový prehliadač na tejto adrese.

Podujatie bude pokračovať o 19:30 hod. projekciou hviezdnej oblohy v planetáriu a za jasného počasia aj pozorovaním objektov večernej oblohy pomocou ďalekohľadov Centra voľného času v Košiciach.

Podrobnosti

Dátum:
7 marca
Čas:
17:00 - 21:00
Webstránka:
https://bbb.science.upjs.sk/b/doc-uxd-enm

Organizátori

IAU národní koordinátori pre popularizáciu astronómie na Slovensku
Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV
Prírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach
Centrum voľného času v Košiciach

Miesto udalosti

Centrum voľného času Domino
Popradská 86
Košice, 04011 Slovenská republika
+ Google Map
Telefón:
055 / 641 14 11
View Miesto udalosti Website