Mária Gallová nominovaná na Slovenku roka 2020

Dlhoročná členka Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied Mgr. Mária Gallová bola nominovaná na prestížne ocenenie Slovenka roka 2020 v kategórii Média a komunikácia.

Mgr. Mária Gallová pôsobila na hvezdárni v Banskej Bystrici v oblasti popularizácie astronómie. Už v roku 1973 navrhla a realizovala astronomickú súťaž pre žiakov so záujmom o astronómiu pod názvom: „Vesmír je náš svet“, no asi najznámejším sa stalo literárno-výtvarné ekologické podujatie „Zem je len jedna“, ktoré ako dlhodobá výstava končilo na bratislavskom hrade. Mgr. Mária Gallová bola aj iniciátorkou vzniku Medzinárodného filmového festivalu „Astrofilm“, ktorý sa stal tradičným astronomickým podujatím na Slovensku.

V ostatných rokoch sa venuje velikánovi našich dejín – M. R. Štefánikovi. Je podpredsedníčka Spoločnosti M. R. Štefánika a šéfredaktorka jej časopisu BRADLO.  Napísala množstvo článkov, dve knihy literatúry faktu a z najnovších aktivít je možné spomenúť medzinárodnú konferenciu „Muž Slnka“, ktorá sa konala z roku 2019.

Dodajme, že v roku 2019 sa stala laureátkou Csererho ceny SAS pri SAV za populárno-vedeckú činnosť.

Gratulujeme pani Márii Gallovej k nominácii na prestížne ocenenie Slovenka roka 2020 a vyzývame všetkých členov našej Spoločnosti, aby ju v tejto ankete podporili.