Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

100 hodín astronómie 2022

1. októbra 2022 - 4. októbra 2022

Zadarmo

V termíne od 1. do 4. októbra 2022 Úrad pre popularizáciu astronómie Medzinárodnej astronomickej únie (IAU Office for Astronomy Outreachpokračuje v tradícii organizovania celosvetového projektu 100 hodín astronómie. Tohtoročné podujatia sa uskutočnia na tému „Spolu pod jednou oblohou“, pričom sa inšpirujú tým, ako sa astronomická komunita spojila v čase, keď fyzický kontakt nebol, a na mnohých miestach stále nie je možný. Úrad pre popularizáciu astronómie vyzýva globálnu astronomickú komunitu, aby počas 100 hodín v uvedenom termíne zorganizovala rôzne podujatia, prezenčne či online, v súlade s miestnymi epidemiologickými obmedzeniami a zdravotníckymi pokynmi. Vítané budú rôzne astronomické aktivity, vrátane stretnutí profesionálnych a amatérskych astronómov, aktivít podnecujúcich kritické myslenie mládeže, ako aj ľudí všetkých vekových skupín a podujatí zvyšujúcich povedomie o dôležitosti prirodzene tmavej oblohy. Aktivity môžu mať rôznu formu: od virtuálnych prehliadok, rozhovorov, pozorovaní objektov dennej a nočnej oblohy, prednášok, až po kreatívne umelecké projekty.

Podujatie je možné zaregistrovať v kalendári popularizačných aktivít IAU. Organizátori 15 najlepších zaregistrovaných a zorganizovaných podujatí budú odmenení ďalekohľadmi (refraktory BRESSER NANO AR-70/700 AZ) v rámci špeciálnej edície projektu Ďalekohľady pre všetkých. Viac informácií možno nájsť na stránke projektu 100 hodín astronómie.

Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach a Centrom voľného času v Košiciach pripravila v rámci projektu 100 hodín astronómie podujatie pre širokú verejnosť, ktoré sa uskutoční v pondelok 3. októbra 2022 v priestoroch hvezdárne a planetária Centra voľného času v Košiciach.

Podujatie začne o 17:00 hod. premietaním dokumentárnych filmov. O 18:00 hod. Rudolf Gális, (Národný koordinátor pre popularizáciu astronómie IAU, Prírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach) predstaví projekt NameExoWorld 2022. Program bude pokračovať prednáškou Jupiter, kráľ planét, ktorú prednesie Ing. Peter Kaňuk (Centrum voľného času v Košiciach). Prednáška bude dostupná v rovnakom čase aj online.

O 19:30 hod. bude podujatie pokračovať projekciou hviezdnej oblohy v planetáriu a za jasného počasia aj pozorovaním objektov večernej oblohy pomocou ďalekohľadov Centra voľného času v Košiciach.

Podrobnosti

Začiatok:
1. októbra 2022
Koniec:
4. októbra 2022
Cena:
Zadarmo
Webstránka:
https://www.iau.org/public/oao/100-hours-of-astronomy/

Organizátor

IAU Office for Astronomy Outreach
Email:
public@oao.iau.org
View Organizátor Website

Miesto udalosti

Slovenská republika