Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Astronomické štvrtky SAS pri SAV – Posledné kroky človeka na Mesiaci

26. januára 2023 | 17:00 - 21:00

Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach a Centrom voľného času v Košiciach pripravila podujatie pre širokú verejnosť, ktoré sa uskutoční v štvrtok 26. januára 2023 v priestoroch hvezdárne a planetária Centra voľného času v Košiciach.

Podujatie začne o 17:00 hod. premietaním dokumentárnych filmov. O 18:00 hod. Pavol Horňák prednesie prednášku Apollo 17: Naše doposiaľ posledné kroky na Mesiaci, venovanú misii Apollo 17, ktorá bola poslednou misiou programu Apollo a zároveň najkomplikovanejšou, a v mnohých ohľadoch rekordnou výpravou človeka na Mesiac. Dvojica astronautov strávila na jeho povrchu celé tri pozemské dni, netušiac, že sú na najbližšie polstoročie poslednými z tuctu vyslancov Zeme, ktorí tento kút vesmíru navštívili. V prednáške sa vydáme na dobrodružnú cestu údolím Taurus-Littrow, naučíme sa ako opraviť poškodený blatník mesačného vozidla a odhalíme tajomstvo oranžovej horniny. Pripomenieme si let misie Apollo 17, pre Slovákov a Čechov tak výnimočnú dejinnú udalosť, a úlohu, ktorú zohrala pri plánovanom návrate človeka na Mesiac v rámci programu Artemis.

Prednáška bude dostupná v rovnakom čase aj online.

Program bude o 19:00 hod. pokračovať premietaním dokumentárneho filmu Apollo 17: The Untold Story of the Last Men on the Moon. O 20:00 hod. bude nasledovať projekcia hviezdnej oblohy v planetáriu a za jasného počasia aj pozorovanie objektov večernej oblohy pomocou ďalekohľadov Centra voľného času v Košiciach.

Podrobnosti

Dátum:
26. januára 2023
Čas:
17:00 - 21:00
Webstránka:
https://bbb.science.upjs.sk/b/doc-uxd-enm

Organizátori

Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV
Prírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach
Centrum voľného času v Košiciach

Miesto udalosti

Centrum voľného času Domino
Popradská 86
Košice, 04011 Slovenská republika
+ Google Map
Telefón:
055 / 641 14 11
View Miesto udalosti Website