Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Ženy a dievčatá v astronómii

16. februára 2023 | 17:00 - 21:00

Organizácia Spojených národov vyhlásila 11. február za Medzinárodný deň žien a dievčat vo vede. Od roku 2019 Medzinárodná astronomická únia v termíne od 11. februára do 8. marca iniciuje aktivity, ktoré sa zameriavajú na ženy a dievčatá v astronómii. Aj Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV organizuje aktivity, ktoré vyzdvihujú úlohu žien v rozvoji vedy a zároveň povzbudzujú dievčatá, aby uvažovali o kariére v astronómii.

Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV, Prírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach a Centrum voľného času v Košiciach Vás srdečne pozývajú na podujatie, ktoré sa koná v rámci iniciatívy Medzinárodnej astronomickej únie Ženy a dievčatá v astronómii. Podujatie sa uskutoční vo štvrtok 16. februára 2023 v priestoroch hvezdárne a planetária Centra voľného času v Košiciach.

Podujatie začne o 17:00 hod. premietaním dokumentárnych filmov. S prednáškou “Ženy vo vesmíre” o 18:00 hod. vystúpi Beáta Lešková (Útvar astronómie, Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína, Trebišov). V prednáške nám predstaví úspešné ženy a astronautky, ktoré zohrali dôležitú úlohu pri skúmaní a dobývaní vesmíru, a ktoré môžu byť vzorom. Zároveň predstaví svoju rovnomennú výstavu, ktorou chce inšpirovať a povzbudiť viac dievčat a  mladých žien, aby sa venovali kariére vo vede a nebáli sa plniť si svoje sny. Výstava je prístupná návštevníkom Centra voľného času v Košiciach. Prednáška bude v rovnakom čase dostupná aj online, prostredníctvom videokonferenčného systému Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, dostupného cez internetový prehliadač na tejto adrese.

Program podujatia bude pokračovať o 19:00 hod. prehliadkou výstavy “Ženy vo vesmíre”, projekciou hviezdnej oblohy v planetáriu a za jasného počasia aj pozorovaním objektov večernej oblohy pomocou ďalekohľadov Centra voľného času v Košiciach.

Podrobnosti

Dátum:
16. februára 2023
Čas:
17:00 - 21:00
Webstránka:
https://bbb.science.upjs.sk/b/doc-uxd-enm

Organizátori

Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV
Prírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach
Centrum voľného času v Košiciach

Miesto udalosti

Centrum voľného času Domino
Popradská 86
Košice, 04011 Slovenská republika
+ Google Map
Telefón:
055 / 641 14 11
View Miesto udalosti Website