Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Bezovec 2022 – Konferencia o dejinách astronómie

9. septembra 2022 | 17:00 - 11. septembra 2022 | 13:00

60€

Tradičná bezovecká konferencia sa bude v tomto roku konať v dňoch 9. – 11. septembra 2022 v priestoroch Penziónu Bezovec. Na jej príprave sa bude podieľať Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV, Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika v Hlohovci, Prírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika v KošiciachSlovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove a Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

Hlavnou témou tohtoročnej konferencie bude prezentácia nových odborných, ale aj starších menej známych poznatkov z dejín astronómie od jej úsvitu v dobách praveku až po 21. storočie, či už vo svete, alebo v strednej Európe. Takýto chronologický záber doteraz na Slovensku chýbal, keďže historické konferencie mávajú často úzko špecifikovanú tému, v ktorej obvykle dominuje konkrétna osobnosť alebo výročie takmer vždy viazané na slovenské prostredie. Konferencia si kladie za cieľ pritiahnuť pozornosť priaznivcov vied o vesmíre aj na iné témy zo všeobecných astronomických dejín, ktoré na tematicky úzko špecializovaných podujatiach neodznievajú. Okrem prezentácií môžu účastníci zároveň spoločne diskutovať o možnostiach vzájomnej spolupráce v oblasti výskumu dejín astronómie a príbuzných vied a ochrany astronomického dedičstva na Slovensku a v Česku, keďže tradícia astronomickej spolupráce pretrváva medzi obomi krajinami už po niekoľko generácií.

Príspevky môžu byť prezentované formou prehľadových prednášok, konferenčných prednášok, krátkych oznámení, výstav, posterov a prezentačných stojanov typu roll-up. Konferenčnými jazykmi budú slovenčina a čeština.

Prihlasovací formulár, ako aj ďalšie informácie je možné nájsť na stránke konferencie.

Podrobnosti

Začiatok:
9. septembra 2022 | 17:00
Koniec:
11. septembra 2022 | 13:00
Cena:
60€
Webstránka:
https://www.astro.sk/iau100/bezovec/

Organizátori

Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV
Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika v Hlohovci
Prírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach
Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave

Miesto udalosti

Penzión Bezovec
Nová Lehota 228
Modrová, 916 35 Slovenská republika
+ Google Map
View Miesto udalosti Website