Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Deň hvezdární a planetárií na Slovensku

9 apríla - 10 apríla

 

http://www.planetarium.sk/denhvezdarni/dhp5.jpg

Vážení priaznivci astronómie na Slovensku,

je dobrým zvykom, že posledná nedeľa zimy je u nás spojená s prezentáciou odbornej a popularizačnej práce v astronómii. Podujatia pripravované astronomickými zariadeniami po celom Slovensku vychádzajú z dlhoročnej tradície Európskeho dňa planetárií, ktorá bola založená v prvej polovici 90-tych rokov 20. storočia z iniciatívy pracovníkov planetária v talianskej Brescii.

Po návštevnícky mimoriadne úspešných ročníkoch a po prestávke spôsobenej pandémiou, usporiadame na Slovensku

9. a 10. apríla 2022     DEŇ HVEZDÁRNÍ A PLANETÁRIÍ

už po siedmy krát. Všetko sa to udeje pod patronátom Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove a Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV, v spolupráci so Slovenským zväzom astronómov, v priestoroch väčšiny astronomických zariadení na Slovensku. Hlavným odkazom aktuálneho ročníka Dňa hvezdární a planetárií je návrat každého, kto je vesmírom a jeho tajomstvami fascinovaný, pod hviezdnu oblohu.

Termíny podujatí Dňa hvezdární a planetárií sú väčšinou spojené s posledným víkendom pred jarnou rovnodennosťou, tento rok je však kvôli protipandemickým opatreniam výnimkou. A tak počas druhého aprílového víkendu budeme mať možnosť v plejáde hvezdární, planetárií a ostatných astronomických inštitúcií vidieť výber toho najzaujímavejšieho z astronomických programov, zažiť pútavé praktické ukážky, oboznámiť sa s výsledkami odbornej činnosti, ale aj s množstvom zaujímavostí zo zákulisia astronómie a výskumu vesmíru. V prípade priaznivého počasia nebude na veľa miestach chýbať ani pozorovanie diania na oblohe pomocou astronomickej techniky, spojené so sprievodným slovom odborných pracovníkov.

Do projektu Dňa hvezdární a planetárií sú zapojené digitálne planetáriá na pevnej inštalácii, hvezdárne a iné astronomické zariadenia popularizačného charakteru na Slovensku. Ak počasie dopraje, môžete sa tešiť na pozorovanie Slnka, po zotmení objektov jarnej oblohy a predovšetkým Mesiaca v jeho pozorovateľsky atraktívnej prvej štvrti.

Srdečne vás teda pozývame zažiť atmosféru Dňa hvezdární a planetárií 2022. Pre ľahšie rozhodnutie kam sa vybrať, vám ponúkame aktualizovanú ponuku plánovaných podujatí jednotlivých astronomických zariadení.

Podrobnosti

Začiatok:
9 apríla
Koniec:
10 apríla
Webstránka:
http://www.planetarium.sk/denhvezdarni/

Organizátori

Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove
Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV
Slovenský zväz astronómov

Miesto udalosti

Slovenská republika