Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Stredoslovenský Messierov maratón 2022

1. apríla 2022 - 3. apríla 2022

Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom Vás v spolupráci so Slovenskou astronomickou spoločnosťou pri SAV pozýva absolvovať Stredoslovenský Messierov maratón (SMM). Po dvojročnej vynútenej odmlke sa pokúsime nadviazať na organizáciu SMM, ktorý sa uskutoční v dňoch 1. – 3. 4. 2022 v našej osvedčenej pozorovateľskej lokalite v penzióne Kerametal na Látkach.

Všeobecne o Messierovom maratóne:
Nakoľko ide o špecifické podujatie zamerané výhradne na pozorovanie 110 objektov Messierovho katalógu počas jednej noci, venujte prosím pred prihlásením pozornosť nasledovným informáciám:

1. Podujatie odporúčame pre skúsenejších pozorovateľov s vlastnou astronomickou technikou.
2. Úspešnosť pri odpozorovaní čo najväčšieho počtu objektov zvyšuje zodpovedná príprava na pozorovanie.
3. Odporúčania pre použité ďalekohľady: minimálny priemer objektívu 10 cm, vyššia svetelnosť a ľahko ovládateľná montáž (napr. Dobson).
4. Zmyslom je predovšetkým zdokonaliť individuálnu techniku a overiť vlastné schopnosti vo vyhľadávaní objektov, preto je počas podujatia zakázané využívať akékoľvek GOTO systémy.
5. Netreba podceniť kvalitné, teplé oblečenie, dopĺňanie energie teplými nápojmi a pod. Slovo „maratón“ v názve podujatia nie je pre zábavu, noc bude dlhá.
6. Viac informácií o tom aké objekty a kedy ich pozorovať, budú v šesťstranovom pozorovacom protokole, ktorý vopred obdrží každý prihlásený.
7. Slnko zapadne okolo 18:00 SEČ. V tento čas je dobré byť už na pozorovacom stanovisku a podľa uváženia a protokolu pozorovať s menšími alebo väčšími prestávkami až do svitania.
8. Počas noci budeme podávať teplý čaj, kávu a ako občerstvenie “nočeru”, čo sú vlastne raňajky z nasledujúceho dňa. Preto si ich prosím nezabudnite prihlásiť.
9. Pri pozorovaní sa treba snažiť pozorovať čo najviac objektov, no nie za každú cenu všetky. Z našej zemepisnej šírky je možné reálne odpozorovať asi len 108 objektov.
10. Pozorovania sa zúčastňujete ako jednotlivec, nie ako skupina. Je preto dôležité, aby ste každý z objektov pred zapísaním do protokolu pozorovali samostatne. Vaša účasť na pozorovaní je založená na princípe fair-play. Nikto vás nebude kontrolovať, výsledok je preto dôležitý predovšetkým pre vás a má vás motivovať k zdokonaleniu orientácie a techniky pri pozorovaniach.

Pamätajte, že všetkých 110 objektov nevidel žiadny pozorovateľ na svete v jednu noc až do roku 1985. Pozorovať viac ako 90 je mimoriadny úspech a 75 veľmi dobrý výsledok!

Prihlásenie a ubytovanie:
Ak viac menej súhlasíte so všetkými desiatimi bodmi, poďte s nami do toho a prihláste si ubytovanie a stravu priamo v penzióne na tel. čísle 0904 183 450. Heslo je “Astronomický víkend”.  Po úspešnej registrácii ubytovania prepošlite prosím z organizačných dôvodov informáciu o Vašej účasti aj na mail: tomas@planetarium.sk.

Ceny pre rok 2022 sú nasledovné: Ubytovanie – 23,00 €/noc; Strava, plná penzia – 17,00 € (raňajky 4,00 €, obed 7,00 €, večera 6,00 €).

Organizačné pokyny:
Informácie o podujatí nájdete aj na stránke: http://www.planetarium.sk/smm.

Najlepších pozorovateľov odmeníme zaujímavými vecnými cenami, ktoré venovala Slovenská astronomická spoločnosť. Každý úspešný pozorovateľ s počtom minimálne 55 odpozorovaných objektov obdrží osvedčenie o úspešnom absolvovaní SMM.

Po potvrdení Vašej účasti bude pre Vás pripravený pozorovací protokol s návodom na pozorovanie a jednoduchá orientačná mapka Messierových objektov. Pri samotnom pozorovaní však odporúčam použiť aj mapu svoju, ktorú dobre poznáte.
 
Máme k dispozícii dve pozorovacie noci. V prípade nepriaznivej predpovede počasia si organizátor vyhradzuje právo najneskôr 72 hodín pred podujatím, t.j. do stredy 30. 3. 2022 do 18:00 h podujatie zrušiť

Ak sa podujatie uskutoční, obdržíte v tomto čase informačný email s podrobnosťami. Večera sa bude podávať vždy o 17:00 h a počas nej prebehne krátky brífing pred pozorovacou nocou tak, aby sme o 18:00 h boli na pozorovacích stanovištiach.

Podrobnosti

Začiatok:
1. apríla 2022
Koniec:
3. apríla 2022
Webstránka:
http://www.planetarium.sk/smm

Organizátori

Krajská hvezdáreň a planetárium M. Hella v Žiari nad Hronom
Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV

Miesto udalosti

Penzión Kerametal – Areál športov
Mláky 13
Látky, 985 45 Slovenská republika
+ Google Map
Telefón:
+421 904 183 450
View Miesto udalosti Website