Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Exoplanéty už nie sú Sci-Fi

10. novembra 2022 | 17:00 - 21:00

Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach a Centrom voľného času v Košiciach pripravila podujatie v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku pre širokú verejnosť, ktoré sa uskutoční v štvrtok 10. novembra 2022 v priestoroch hvezdárne a planetária Centra voľného času v Košiciach.

Podujatie začne o 17:00 hod. premietaním dokumentárnych filmov. O 18:00 hod. Rudolf Gális, (Národný koordinátor pre popularizáciu astronómie IAU, Prírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach) predstaví projekt NameExoWorld 2022. Program bude pokračovať prednáškou Exoplanéty už nie sú Sci-Fi, ktorú prednesie Mgr. Ľubomír Hambálek, PhD. (Astronomický ústav SAV, v. v. i., Tatranská Lomnica). V prednáške sa dozvieme, ako astronómovia objavili prvé exoplanéty, ako sa dajú pozorovať, čo sa o nich zo Zeme v súčasnosti vieme dozvedieť a čo zatiaľ len hádame. Spomenieme aj zopár zaujímavejších prípadov exoplanét, ktoré sú úplne iné, ako sme čakali. Prednáška bude dostupná v rovnakom čase aj online.

O 19:30 hod. bude podujatie pokračovať projekciou hviezdnej oblohy v planetáriu a za jasného počasia aj pozorovaním objektov večernej oblohy pomocou ďalekohľadov Centra voľného času v Košiciach.

 

V rámci iniciatívy Medzinárodnej astronomickej únie NameExoWorlds 2022 košický astrotím zložený z členov Astronomického klubu Pallas, pracovníkov Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, Centa voľného času v Košiciach a Gymnázia Šrobárova v Košiciach navrhuje názvy:

Vratko a Plavčík (mená postáv zo slovenských rozprávok a povestí) pre pomenovanie hviezdy HATS-72 a jej exoplanéty HATS-72b v súhvezdí Vodnár alebo

Svarog a Perún (slovanská mytológia) pre pomenovanie hviezdy WASP-69 a jej exoplanéty WASP-69b v súhvezdí Vodnár.

Hlasovať za jeden z týchto návrhov možno pomocou tohto formulára.

Podrobnosti

Dátum:
10. novembra 2022
Čas:
17:00 - 21:00
Webstránka:
https://bbb.science.upjs.sk/b/doc-uxd-enm

Organizátori

Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV
Centrum voľného času v Košiciach
Prírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach

Miesto udalosti

Centrum voľného času Domino
Popradská 86
Košice, 04011 Slovenská republika
+ Google Map
Telefón:
055 / 641 14 11
View Miesto udalosti Website