Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Medzinárodný týždeň tmavej oblohy

15. apríla 2023 - 22. apríla 2023

Medzinárodný týždeň tmavej oblohy sa každoročne odohráva v týždni počas aprílového mesačného novu. Tento rok sa bude konať od 15. do 22. apríla. Je to týždeň, počas ktorého môžete večer zhasnúť svetlá a obdivovať nekonečnú nádheru nočnej oblohy. Vesmír je vizuálna pastva pre oči a my môžeme počas noci sledovať jeho krásu. Kvôli svetelnému znečisteniu však nemôžeme vidieť viac ako zopár hviezd. V roku 2003 sa stredoškoláčka Jennifer Barlowová z Midlothianu vo Virgínii znepokojila nad tým, že nemôže pozorovať krásu nočnej oblohy a odštartovala iniciatívu týždňa tmavej oblohy.

HISTÓRIA MEDZINÁRODNÉHO TÝŽDŇA TMAVEJ OBLOHY

Vyšli ste niekedy za tmavej noci von pozorovať hviezdy alebo Mesiac? Pokúšali ste sa niekedy vytvoriť obrazce z usporiadania hviezd? Potom ste si určite všimli, že na nočnej oblohe môžeme vidieť len určitý počet hviezd. Všetci však vieme, že hviezd sú len v našej Galaxii miliardy. Prečo sme teda počas noci schopní pozorovať len niekoľko tisíc z nich? Hlavným vinníkom je svetelné znečistenie.

Pred niekoľkými desaťročiami mohli ľudia pozorovať Mliečnu cestu – hmlistý, bledý pás svetla, široký asi 30°, ktorý sa klenie nočnou oblohou. Ide o časť našej Galaxie, ktorá je na nočnej oblohe viditeľná zo Zeme. Len v našej Galaxii sú miliardy hviezd. Väčšina z nich je však tak ďaleko, že ich naše oči nie sú schopné zachytiť jednotlivo a vidíme ich ako bledý pás hmly klenúci sa oblohou. Mliečna cesta nie je pre väčšinu z nás viditeľná. Ľudia žijúci v mestách môžu v noci vidieť len do oranžova sfarbenú tmavú oblohu. Je to spôsobené svetlom zo všetkých zdrojov vytvorených človekom, ktoré sa rozptyľuje v ovzduší. Hustý opar z dymu vozidiel a priemyselných podnikov to pozorovateľom hviezd ešte viac zhoršuje. Aj napriek tomuto znečisteniu je možné vidieť úžasný pohľad na oblohu zo vzdialených kútov Zeme, kde svetelné znečistenie nie je také výrazné.

Jennifer Barlowová prišla s iniciatívou týždňa tmavej oblohy v roku 2003, aby umožnila každému vychutnať si krásu nočnej oblohy. Uvedomila si, že len vypnutím svetiel môžeme znížiť svetelné znečistenie a získať tak oveľa lepší pohľad na hviezdnu oblohu. Medzinárodná asociácia pre tmavú oblohu, Americká astronomická spoločnosť, Astronomická liga a Sky & Telescope pochopili význam jej akcie a pokračovali v podpore tohto dňa. Jeho popularita rástla a teraz je to medzinárodný týždeň, ktorý sa oslavuje v najtmavšom aprílovom týždni počas mesačného novu.

V roku 2008 organizátori týždňa tmavej oblohy spojili túto aktivitu s Hodinou Zeme. Týždeň tmavej oblohy v Spojených štátoch sa stal Medzinárodným týždňom tmavej oblohy v Medzinárodnom roku astronómie (2009). V roku 2011 sa Flagstaff v Arizone v USA stal prvým medzinárodným mestom tmavej oblohy.

Problematike svetelného znečistenia sa venuje aj Sekcia ochrany pred svetelným znečistením Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV a Slovenského zväzu astronómov, ktorej členovia sa podieľali na založení troch parkov tmavej oblohy na Slovensku.

PREČO JE MEDZINÁRODNÝ TÝŽDEŇ TMAVEJ OBLOHY DÔLEŽITÝ

  1. Máme radi pozorovanie oblohy
    Radi pozorujeme oblohu, Mesiac a hviezdy. Preto prirodzene chceme, aby existoval deň venovaný pozorovaniu nočnej oblohy bez znečistenia.
  2. Môže to zlepšiť život mnohých ľudí
    Svetelné znečistenie ovplyvňuje kvalitu života mnohých živých bytostí. Poteší nás, keď môžeme tieto svetlá vypnúť a tak prispieť k lepšej budúcnosti pre ostatné živočíchy.
  3. Je to dobré pre životné prostredie
    Svetelné znečistenie môže dokonca ovplyvniť zdravie rastlín. Tým, že týždeň vypíname svetlá a zvyšujeme povedomie, v podstate pomáhame prírode trochu sa uzdraviť.

AKO SA ZAPOJIŤ  DO MEDZINÁRODNÉHO TÝŽDŇA TMAVEJ OBLOHY

  1. Zaobstarajte si ďalekohľad
    Ďalekohľad je základným nástrojom pre každého, kto rád pozoruje nočnú oblohu. Zaobstarajte si ho a nechajte aj svojich priateľov, aby si vychutnali pohľad do vesmíru.
  2. Vypnite svetlá
    Svetelné znečistenie je veľkým problémom pre každého, kto sa snaží pozorovať krásu nočnej oblohy. Vypnite počas noci nežiaduce svetlá a znížte znečistenie, ako sa len dá. Uistite sa, že počas Medzinárodného týždňa tmavej oblohy nie sú zapnuté žiadne svetlá.
  3. Používajte svetlá, ktoré nespôsobujú znečistenie
    Svetlá môžu nielen narušiť výhľad na nočnú oblohu. Existujú sťahovavé vtáky, ktorých migrácia závisí od polohy hviezd. Svetelné znečistenie môže narušiť aj ich migračné trasy.

5 ZAUJÍMAVÝCH FAKTOV O UMELOM OSVETLENÍ

  1. Umelé svetlá a rastliny
    Umelé svetlo počas noci môže ovplyvniť reakciu rastlín na zmenu ročných období.
  2. Umelé osvetlenie a morské korytnačky
    Umelé svetlo ovplyvňuje hniezdenie a rozmnožovanie samíc morských korytnačiek, ktoré kladú vajíčka na plážach.
  3. Umelé osvetlenie a vtáky
    Približne 10 000 sťahovavých vtákov sa každoročne zrazí s mrakodrapmi a výškovými budovami kvôli svetlám s vysokou intenzitou.
  4. Umelé svetlá a Mliečna cesta
    Mliečna cesta je v súčasnosti kvôli svetelnému znečisteniu zriedkavým pohľadom pre viac ako tretinu ľudí na Zemi.
  5. Plytvanie energiou
    Podľa amerického ministerstva energetiky sa len v USA v dôsledku zlého osvetlenia premrhá 0,5 kilowatthodiny energie v každom dome za noc.

Podrobnosti

Začiatok:
15. apríla 2023
Koniec:
22. apríla 2023
Webstránka:
https://nationaltoday.com/international-dark-sky-week/