Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

SPACE::TALK #21 – Expedícia za svetovými observatóriami

30. marca 2023 | 18:00 - 20:00

SPACE::TALK je pravidelný meetup záujemcov o vesmírny výskum a kozmické inžinierstvo.

SPACE::TALK #21 sa bude konať vo štvrtok 30. 3. 2022 o 18:00 na Bulharskej 4, Košice.

TALK: Expedícia za svetovými observatóriami

Najnovší SPACE::TALK bude zameraný na diskusiu o expedícii pre americkú vedeckú organizáciu NOIRLab, na ktorej sa ako jediný Slovák zúčastnil košický astrofotograf Tomáš Slovinský.
Tomáš, minulý rok, v rámci jedného mesiaca navštívil jedny z najväčších svetových observatórii v Arizone, na Havaji a v Čile. Tento jedinečný SPACE::TALK bude prebiehať formou diskusie, takže do debaty sa môžete pokojne zapojiť aj Vy. Okrem iného, uvidíte doposiaľ nepublikované snímky a zaujímavé príhody, ktoré astrofotograf v praxi zažije.

SPEAKER: Tomáš Slovinský, astrofotograf

Narodil sa v roku 1994 v Košiciach. Od detstva bol fascinovaný nočnou oblohou. Stále sa zaujímal o vesmírne tajomstvá a pozoroval zaujímavé úkazy v podobe zatmení, či meteorických rojov. Fascinovalo ho, keď prvý krát namieril objektív starej zrkadlovky k nočnej oblohe a zistil, koľko objektov fotoaparát zachytil, oproti pohľadu voľným okom, čo ho priviedlo do sveta astrofotografie. Jeho najväčšou vášňou je fotografovanie nočnej oblohy v kombinácii s krásou, ktorú príroda “ponúka”. Jeho fotografie už osemkrát vyhrali snímku dňa APOD v NASA a štrnásťkrát geovedeckú snímku dňa EPOD. Objavili sa však aj v magazíne BBC Sky At Night, v galérii organizácie The World At Night, magazíne International Meteor Organization, Forbes, či fínskom magazíne Tähdet ja avaruus. Obleteli tak celý svet. Fotografie okrem iného pravidelne publikuje vo vedecko-technickom magazíne Quark. Okrem fotografie sa venuje písaniu článkov, či popularizácii astronómie v podobe prenosného planetária, kde sa okrem samotného chodu aktívne podiela na tvorbe programov, či prednášok pre deti aj dospelých.

SPACE::TALK je aktivitou pod značkou SPACE::LAB 

Podrobnosti

Dátum:
30. marca 2023
Čas:
18:00 - 20:00
Webstránka:
https://www.meetup.com/space-talk/events/292008309/

Organizátor

Ústav experimentálnej fyziky SAV
Telefón:
+421 55 792 2201
Email:
sekr@saske.sk
View Organizátor Website

Miesto udalosti

Ústav experimentálnej fyziky SAV
Bulharská 557/4
Košice, 04001 Slovenská republika
+ Google Map
Telefón:
+421 55 792 2201
View Miesto udalosti Website