Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Slovenské meteority

26. októbra 2023 | 17:00 - 21:00

Slovenská astronomická spoločnosť (SAS) pri SAV, Centrum voľného času (CVČ) v Košiciach a Prírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach Vám prinášajú ďalšie podujatie z cyklu Astronomické štvrtky SAS pri SAV. Podujatie sa bude konať v Centre voľného času v Košiciach 26. októbra 2023.

Podujatie začne o 17:00 hod. premietaním dokumentárnych filmov.

O 18:00 hod. bude pokračovať prednáškou Slovenské meteority, ktorú prednesie RNDr. Pavol Rapavý (Slovenský zväz astronómov, SZA). Podnetom pre tento príspevok bolo pozorovanie denného bolidu a pád meteoritov 24. júla 2023 severozápadne od Rimavskej Soboty. V príspevku budú stručne spomenuté všetky meteority, ktoré dopadli na územie Slovenska, ako aj najzaujímavejšie historické záznamy pravdepodobne súvisiace s pádom meteoritov. Diskutované budú sú aj meteority, ktoré s určitosťou dopadli, no zatiaľ nájdené neboli.

Na prednášku nadviaže RNDr. Peter Begeni (SZA), ktorí sa zameria na meteorit Kňahyňa. Miesto dopadu meteoritu Kňahyňa z roku 1866, v tom čase najväčšieho kamenného meteoritu na svete, je v súčasnosti už asi 250 m na Ukrajine, no patrí medzi naše srdcovky, nakoľko je v blízkosti Parku tmavej oblohy Poloniny (2010) a dnes aj súčasťou Triparku tmavej oblohy Východné Karpaty.

Prednášky budú dostupné v rovnakom čase aj online.

O 19:30 hod. bude podujatie pokračovať projekciou hviezdnej oblohy v planetáriu a za jasného počasia aj pozorovaním objektov večernej oblohy pomocou ďalekohľadov CVČ v Košiciach.

Podrobnosti

Dátum:
26. októbra 2023
Čas:
17:00 - 21:00
Webstránka:
https://bbb.science.upjs.sk/b/doc-uxd-enm

Organizátori

Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV
Centrum voľného času v Košiciach
Prírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach

Miesto udalosti

Centrum voľného času Domino
Popradská 86
Košice, 04011 Slovenská republika
+ Google Map
Telefón:
055 / 641 14 11
View Miesto udalosti Website