Podobne ako vari všetci stelárni astronómovia, aj členovia Sekcie premenných hviezd a exoplanét SAS pri SAV a SZA (ďalej Sekcia) netrpezlivo čakali na vzplanutie rekurentnej novy T CrB predpovedané na rok 2024. Nielen pasívne čakali, ale mali pripravené aj fotometrické i spektroskopické detektory. Aj keď objekt pravidelne monitorovali, k jeho vzplanutiu zatiaľ nedošlo. Rekurentné novy a novy všeobecne napriek tomu tvoria významnú časť tejto správy. Vznikla totiž zaujímavá aktivita – kampaň, ktorá neočakávane spája premenárov s astrofotografmi.
Jedna časť príbehu o spomenutej kampani začína na konferencii venovanej symbiotickým hviezdach a zvláštnym novám, ktorú zorganizoval náš člen Jaroslav Merc v Prahe v dňoch 3. až 7. júna 2024. Autora správy zaujali príspevky skupiny, ktorú viedol prof. Michael Shara momentálne pôsobiaci v Americkom prírodovednom múzeu. Príspevky sa týkali hľadania extrémne slabo svietiacich pozostatkov po opakujúcich sa výbuchoch nov. Dnes vieme, že prakticky každá nova vybuchuje opakovane a v období medzi výbuchmi sa správa ako niektorý typ kataklizmatickej dvojhviezdy. Teória predpovedá, že interakcia riedkeho plynu expandujúceho po opakovaných výbuchoch tvorí nárazové vlny, ktoré sú zdrojom elektromagnetického žiarenia. Skupina prof. Sharu postavila dokonca batériu ďalekohľadov na experimentálne potvrdenie existencie takýchto super-obálok (Nova super-remants). Z toho, čo bolo dodnes publikované vieme, že ozajstné Nova super-remnants boli potvrdené v prípade najčastejšie vybuchujúcej rekurentnej novy M31N 2008-12a a KT Eridani. A najnovšie už pravdepodobne aj v prípade samotnej T CrB.
Druhá, paralelná časť príbehu súvisí s rozvojom schopností astrofotografov. Hlavne ide o dosahovanie extrémne dlhých expozícií cez úzkopásmové filtre. Zobrazujú neznáme hviezdne prúdy v okolí galaxií, planetárne hmloviny a pozostatky po supernovách s nevídanými detailmi. Zhodou okolností sme na Kolonickom sedle tento rok otvorili pavilón astrofotografie určený práve pre takýchto pokročilých astrofotografov. Zaplnil sa prístrojmi, ktoré sú stavané práve na snímanie rozsiahlych plošných objektov. Samozrejme, myšlienka zapоjiť sa do hľadania Nova super-remnants na seba nenechala dlho čakať. Takže dnes máme spoločnú kampaň so Sekciou astronomickej fotografie SAS pri SAV a SZA. Podrobnosti sú uvedené na stránke určenej na koordináciu kampane.
Astro-foto kampaň má už aj prvé výsledky. Zložený obrázok s celkovým expozičným časom 40 hodín vo filtri H-alfa zachytáva dve obálky okolo trpasličej novy Z Cam a svedčí tak o minimálne dvoch jej explóziách typu nova v minulosti. Nejde, pravda, o objav, ale o test prístrojovej techniky na už známom objekte. Fotografiu zhotovil Karel Kolomazník pomocou 30-cm ďalekohľadu.
Čo sa týka aktivít členov Sekcie, bolo publikovaných 19 prác so spoluautorstvom našich členov. Z toho v 11 prípadoch bol člen Sekcie prvým autorom. Pekný výsledok pri počte 20 členov. Značná časť z nich je súčasťou zborníka príspevkov z konferencie o observačných technikách, prístrojoch a výskume s malými ďalekohľadmi, ktorá sa konala v Tatrách v roku 2023.
Hlavnou akciou, na ktorej sa členovia Sekcie mohli osobne zúčastniť bola astrostáž Variable, ktorá sa konala v júli 2024 na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle. Opäť pod odborným vedením Theodora Pribullu. Tentoraz bola zameraná na spracovanie satelitných dát a ich naviazanie na pozemské pozorovania. Správa o podujatí je zverejnená na tejto stránke.
Konala sa aj tradičná konferencia KOLOS 2024 organizovaná pod vedením Vihorlatskej hvezdárne v Humennom. Aktívne sa jej zúčastnilo 5 členov Sekcie. Správa o konferencii je zverejnená na tejto stránke.
V roku 2025 budeme pokračovať v monitoringu T CrB. Budú sa konať aj tradičné akcie. Poznačte si, prosím, termíny: Variable 25. 7. – 2. 8. 2025, KOLOS 6. – 8. 11. 2025.
V Kolonici 14. januára 2025
Pavol A. Dubovský
predseda Sekcie