Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Svieťme si na cestu… nie na hviezdy

23 mája | 17:00 - 21:00

IAU národní koordinátori pre popularizáciu astronómie na Slovensku, Slovenská astronomická spoločnosť pri SAVPrírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, Centrum voľného času v Košiciach a Slovenský zväz astronómov Vás srdečne pozývajú na podujatie, ktoré sa bude konať vo štvrtok 23. mája 2024 v priestoroch hvezdárne a planetária Centra voľného času na Popradskej 86 v Košiciach.

Podujatie, ktoré je organizované v rámci spolupráce s Astronomickým ústavom SAV, v. v. i., začne o 17:00 hod. premietaním dokumentárnych filmov venovaných problematike svetelného znečistenia. Aktivity Medzinárodnej astronomickej únie v oblasti ochrany rádiovo tichej a tmavej nočnej oblohy krátko predstaví IAU národný koordinátor pre popularizáciu astronómie na Slovensku doc. RNDr. Rudolf Gális, PhD. (Prírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach).

Program bude pokračovať prednáškami: Umelé osvetlenie a životné prostredie (RNDr. Peter Begeni), Svetelné znečistenie (RNDr. Pavol Rapavý) a Svieťme si na cestu… nie na hviezdy (RNDr. Daniela Rapavá). V prednáškach bude predstavený vplyv umelého osvetlenia na životné prostredie a problematika svetelného znečistenia ako vážneho environmentálneho problému súčasnej civilizácie. Tiež bude predstavená unikátna medzinárodná súťaž fotografií Svieťme si na cestu… nie na hviezdy, ktorej v tomto roku už 14. ročník organizuje Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove v spolupráci so Slovenským zväzom astronómovSlovenskou astronomickou spoločnosťou pri SAV.

Prednášky budú v rovnakom čase dostupné aj online, prostredníctvom videokonferenčného systému Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, dostupného cez internetový prehliadač na tejto adrese.

Podujatie bude pokračovať o 19:30 hod. projekciou hviezdnej oblohy v planetáriu a za jasného počasia aj pozorovaním objektov večernej oblohy pomocou ďalekohľadov Centra voľného času na Popradskej 86 v Košiciach.


V priestoroch Centra voľného času na Popradskej 86 v Košiciach si návštevníci budú môcť od 15. mája 2024 pozrieť výstavu fotografií, s ktorými sa ich autori zapojili do predchádzajúcich ročníkov súťaže Svieťme si na cestu… nie na hviezdy. 

Podrobnosti

Dátum:
23 mája
Čas:
17:00 - 21:00
Webstránka:
https://bbb.science.upjs.sk/b/doc-uxd-enm

Organizátori

Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV
Centrum voľného času v Košiciach
Prírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach
Slovenský zväz astronómov

Miesto udalosti

Centrum voľného času Domino
Popradská 86
Košice, 04011 Slovenská republika
+ Google Map
Telefón:
055 / 641 14 11
View Miesto udalosti Website